Všetko čo musíte vedieť o olejovej kúre na vlasy (FAQ)

Olejová kúra na vlasy je rozšírená metóda, ktorej cieľom je starať sa o vlasy. Stále viac ľudí je ochotných podstúpiť tento druh kúry, zatiaľ čo iní hovoria, že túto liečebnú procedúru pre starostlivosť o vlasy už podstúpili. A spoločne s rastúcou popularitou olejovej kúry na vlasy vznikajú otázky, spojené s touto úžasnou liečebnou procedúrou na vlasy. Najbežnejšie otázky, šíriace sa po celom internete, sa týkajú spôsobu aplikácie a typov oleja pre použitie. Článok obsahuje krátke odpovede pre ozrejmenie najbežnejších pochýb.

Olejová kúra na vlasy. Kde začať?

Úplne prvý krok, ktorý by ste mali urobiť ešte pred aplikáciou oleja na vlasy, je určiť stav vašich vlasov. Umožní vám to zvoliť si ten správny olej pre každodennú starostlivosť o vlasy. Potom sa odporúča zakúpiť si olej a ozrejmiť si techniky aplikácie. Pred prvou aplikáciou je dobré najprv vykonať test na alergiu, aby sa eliminovali všetky nepriaznivé reakcie, ktoré môžu postihnuť vašu pokožku.

Ktorý olej bude vhodný pre moje vlasy?

Pravidlo je jednoduché. Rastlinné oleje sú bohaté na polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú vhodné pre vlasy s vysokou pórovitosťou (poškodené vlasy). Pre vlasy s nízkou pórovitosťou (zdravé a lesklé) sa odporúčajú nasýtené mastné kyseliny a mononenasýtené mastné kyseliny sú ideálne pre vlasy so strednou pórovitosťou (trochu poškodené alebo kučeravé vlasy). Na to aby ste si zvolili ten správny olej vám stačí si určiť úroveň pórovitosti vlasov. Určite vo väčšine prípradov sa dá činnosť oleja zhodnotiť na konci kúry.

Kde sa dá kúpiť vlasový olej?

Najpopulárnejšie rastlinné oleje, ktoré sa používajú pre olejovú kúru na vlasy, sa dajú nájsť v bežných obchodoch predávajúcich potravinové oleje (slnečnicový, olivový, repkový, ľanový, kokosový alebo hroznový olej). Niektoré čisté oleje, ako ricínový alebo argánový olej, sa dajú tiež zakúpiť v lekárni. Čo sa týka drogérii, vo väčšine prípadov ponúkajú kozmetiku, založenú na zmesiach rastlinných olejov. Avšak nesporným výhercom je internet, kde sa dajú nájsť všetky oleje, ktoré sa vyrábajú po celom svete. Tiež sa odporúča prezrieť oficiálne webové stránky výrobcov, navštíviť internetové drogérie a aukcie, aby ste našli ten olej, ktorý hľadáte.

Koľko oleja by sa malo aplikovať na vlasy?

Neexistujú žiadne obmedzenia spojené s množstvom oleja aplikovaného na vlasy, avšak vo všeobecnosti nie je zapotrebné aplikovať obrovské množstvo oleja. Závisí to od konzistencie výrobku, no malo by stačiť pár kvapiek alebo aj dve lyžice (prosím majte na vedomí, že sa neodporúča prekročiť dávku štyroch lyžíc za deň). Je dôležité, aby sa na vlasy nanieslo toľko oleja, aby sa dokázal voľne vstrebať a vlasy nezaťažil. Navyše, ak sa nanesie na vlasy väčšie množstvo, po ukončení olejovej kúry môže byť problémové úplne odstrániť z vlasov prírodný prípravok.

Mal by sa olej aplikovať len na pokožku hlavy alebo by sa mal aplikovať aj na vlasy?

Aplikácia oleja závisí od typu produktu, ktorý plánujeme použiť. Pre názornú ukážku, ťažké oleje alebo zmesy olejov sa odporúčajú nanášať len na pokožku hlavy, zatiaľ čo ľahšie oleje je lepšie aplikovať po celej dĺžke vlasov. Hoci je aplikácia olejov pri každom produkte dosť rovnaká, pre bližší návod na použitie sa odporúča prezrieť si etiketu alebo navštíviť webovú stránku výrobcu.

Ako vykonať procedúru olejovej kúry na vlasy?

Olejová kúra na vlasy je procedúra starostlivosti o vlasy, ktorá sa dá vykonať mnohými spôsobmi. Rastlinné oleje sa môžu naniesť na suché, vlhké alebo mokré vlasy. Čo sa týka samotnej kúry, môže sa vykonať pred alebo hneď po šampónovaní. V podstate sa oleje dajú použiť aj na zafixovanie účesu. Existuje množstvo spôsobov aplikovania olejov na vlasy. Vyskúšajte niektoré z nich aby ste našli tú, ktorá vám vyhovuje najviac.

Ako dlho by mal olej ostať na vlasoch?

Prírodné rastlinné oleje sa považujú za úplne bezpečné pre ľudské telo, a preto neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa času ponechania produktu na tele. Ako už bolo zmienené vyššie, vlasy sa môžu ošetriť olejom hneď pred šampónovaním. Avšak, čím dlhšie ostáva olej na vlasoch, tým viac času majú všetky výživné látky na preniknutie hlboko do štruktúry vlasov. Olej sa môže ponechať na vlasoch dokonca aj cez noc.

Ako určiť, či je olejová kúra na vlasy účinná?

V podstate sa to dá ľahko rozoznať. Ak sa vaše vlasy stanú viditeľne hladšie, zdravšie a vyzerajú celkovo lepšie než pred kúrou, potom to je znak toho, že olejová kúra na vlasy funguje. Vo všeobecnosti by mali byť výsledky viditeľné po týždni pravidelného nanášania oleja, avšak všetko to závisí od individuálnych predispozícii vlasov.

Aké metódy olejovej kúry na vlasy existujú?

Existujú tri základné metódy olejovej kúry na vlasy, ktoré môžete kombinovať podľa vlastnej vôle. Napríklad, olej môžete naniesť na suché vlasy, vo väčšine prípadov, pred šampónovaním. Prirodzene, olej je tiež možné aplikovať aj na vyfénované vlasy, napríklad, hneď po stylovaní, aby ste im dodali lesk a uľahčili česanie. Druhou metódou ošetrenia vlasov olejom je nanesenie prípravku na mokré vlasy. V tomto prípade môžu byť vlasy mokré hneď pred kúrou (len kvôli naneseniu oleja), ale prípravok môžete naniesť aj hneď po šampónovaní (nezabudnite najprv odstrániť nadbytok vody z vlasov). Existuje ešte jedna metóda, vloženie vlasov do misky obsahujúcej zmes vody a oleja. Ba čo viac, oleje sa môžu pridať aj k iným produktom pre starostlivosť o vlasy. Taktiež sa odporúča používať prírodné oleje ako podklad ku podomácky vyrobeným produktom pre starostlivosť o vlasy (napríklad, olejové spreje na vlasy).

Ktoré sú najpopulárnejšie vlasové oleje?

Rozhodne argánový olej, luxusná látka s regeneračnými účinkami, je látkou, ktorá ovláda svet kozmetiky. Medzi ďalšie populárne produkty patrí kokosový olej a orientálne oleje z Indie. K iným olejom, ktoré používajú mnohé ženy ochotne, patrí okrem iného aj makadamiový, mandľový, slnečnicový, hroznový, ricínový, sezamový a ľanový olej. Samozrejme, toto je len malá časť zo všetkých dostupných olejov.

Dokáže olejová vlasový kúra vlasy poškodiť?

Rozhodne nie. Olejová kúra na vlasy je úplne prírodná metóda starostlivosti o vlasy. Vlasové oleje sú celkom bezpečné. Najhorší prípad nastáva vtedy, ak oleje spolu neladia a tak neprinesú žiadne účinky. Určite dramaticky nezhoršia stav vašich vlasov, dokonca aj keby sa nanášali v obrovských množstvách.

Aké účinky má aplikácia nezladených olejov?

Je dôležité, aby sa olej hodil k vášmu typu vlasov, pretože to určuje efektívnosť kúry. Dobre zvolený olej naplní svoje poslanie, zlepší stav vlasov a odstráni všetky problémy vlasov. Na druhej strane, nezladený olej môže zintenzívniť krepovatenie, mdlosť vlasov, zaťažiť ich alebo zhoršiť česanie. Dobrou správou je, je tento stav nie je permanentný.

Ako si určiť typ vlasov?

Vlasy majú rozdielnú úroveň pórovitosti. Najlepším spôsobom pre zistenie typu vlasov je vykonanie testu s pohárom vody. Samozrejme, návšteva kaderníka (doktora vlasov) je spoľahlivejšia metóda. Avšak vráťme sa späť k testu, vytiahnete si jeden vlas a vhodíte ho do pohára s čerstvou vodou. Vlas, ktorý klesne rýchlo je poškodený a chýba mu hydratácia. Na druhej strane, vlas, ktorý ostane na hladine vody je zdravší a potrebuje len ochranu pred ďalším poškodením.

Prečo sa kokosový olej nehodí na ošetrenie poškodených vlasov?

Väčšina ľudí má zlú predstavu o tom, že kokosový olej je riešením problémov poškodených vlasov. Na internete je množstvo článkov o hydratačných a regeneračných účinkoch oleja. Pravdou je, že kokosový olej hydratuje, ale nie priamo; v skutočnosti zabraňuje strate vody. Kvôli skvelým výhodam nasýtených mastných kyselín, pôsobí kokosový olej najlepšie na vlasy s nízkou pórovitosťou (zdravé vlasy).

Ktorá metóda olejovej kúry na vlasy je najúčinnejšia?

Všetky olejové metódy na vlasy sú efektívne. Rozhodne najintenzívnejšie účinky poskytuje celonočná kúra na vlasy. Na druhej strane, najrovnomernejšiu distribúciu oleja vám zaručí vloženie vlasov do misky so zmesou vody a oleja.

Čo je pórovitosť vlasov?

Pórovitosť vlasov je stupeň poškodenia „puzdra“, ochraňujúceho každý vlas. Vonkajšia časť vlasov je vytvorená niekoľkými prekrývajúcimi sa vrstvami, tvorenými kutikulami. Keď sú kutikuly výrazne otvorené, znamená to, že pórovitosť vlasov je vysoká. V praxi sú tieto vlasy drsné, stuhnuté a zle chránené.

Akú pórovitosť vlasov môžem mať?

Existujú tri typy pórovitosti: nízka, stredná a vysoká. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú rovné, náročné na úpravu, hladké a považujú sa za zdravé. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú veľmi poškodené, dehydrované, rozštiepené, krehké, mdlé, drsné, stuhnuté a bez lesku. Vlasy so strednou pórovitosťou kategorizujeme niekde do stredu, avšak ich stav sa môže zhoršiť.

Akú majú súvislosť oleje s pórovitosťou vlasov?

Oleje s rozdielnym obsahom mastných kyselín ladia k rôznym typom vlasov. Pre objasnenie, ak má osoba vlasy s nízkou pórovitosťou, mala by používať len kozmetické maslá, aby získali pozitívne účinky olejovej kúry na vlasy. Kozmetické maslá majú najväčší obsah nasýtených mastných kyselín. Čo sa týka vlasov so strednou pórovitosťou, tento typ vlasov ťaží zo starostlivosti s mononenasýtenými mastnými kyselinami, zatiaľ čo vlasy s vysokou pórovitosťou by mali byť vystavené polynenasýteným mastným kyselinám. A preto je určenie pórovitosti vlasov také dôležité pre olejovú kúru na vlasy.

Koľko stoja vlasové oleje?

Môže to byť očividné, ale cena vlasových olejov závisí od oleja, ktorý si chcete kúpiť. Pre ozrejmenie, oleje vyťažené z bežných rastlín, ktorých výroba nezaberá veľa času sú prirodzene lacnejšie. Na druhej strane, exotické oleje, ako argánový, marulový alebo makadamiový, stoja viac. Najdrahší olej na svete sa ťaží z Damacénskej ruže (Rosa x damascena).

Ako fungujú vlasové oleje?

Vlastnosti vlasových olejov môžu byť prekvapujúce. Prírodné oleje, hlavne tie ktoré sú lisované za studena a nerafinované, pôsobia komplexne. Hydratujú, vyživujú, posilňujú, regenerujú, dodáva vlasom lesk, vyhladzujú a riešia iné problémy, ktoré sa vlasov týkajú. Medzi nimi nájdeme oleje, stimulujúce rast vlasov, ako aj oleje, ktoré dokážu eliminovať lupiny, obmedziť vylučovanie séba, chrániť vlasy pred vysokými teplotami, pôsobiť ako UV filter, a oveľa viac.

Dokážu vlasové oleje urýchliť rast vlasov?

Samozrejme, že áno. Vďaka pravidelnej aplikácii prírodných olejov na pokožku hlavy, ktorú skombinujeme s masážou, dokážu výrazne urýchliť rast vlasov, ako aj uviesť do činnosti „spiace“ vlasové cibuľky. V dôsledku olejovej kúry na vlasy začnú rásť nové detské vlásky. Napopulárnejšíe oleje pre podporu rastu vlasov sú ricínový olej, amla olej a Hindu brahmi olej.

Môžem aplikovať olejovú kúru na vlasy aj keď mám lupiny?

Olejová kúra na vlasy vhodne pôsobí proti akýmkoľvek problémom pokožky hlavy, vrátane lupín. Ak si správne zvolíte olej (napr. z Borovice sibírskej), dokáže regulovať činnosť mazových žliaz tým, že zamedzí nadmerné vylučovanie séba, pôsobí fungidne a antibakteriálne, čím sa výrazne eliminujú lupiny.

Existujú kontraindikácie proti olejovej kúre na vlasy?

Jediná kontraindikácia sa výlučne týka alergie na určitú rastlinu. Pre objasnenie, ak je osoba alergická na orechy, neodporúča sa používať lieskový alebo vlašský olej. Okrem toho neexistujú žiadne iné prípady, kedyby sa oleje nemohli použiť. V skutočnosti sa prírodné oleje odporúčajú pre starostlivosť o citlivú pokožku novorodencov.

Môže si žena aplikovať oleje počas tehotenstva?

Áno, tehotné a kojace ženy si môžu aplikovať prírodné oleje. Dokonca sa nimi odporúča nahradiť bežnú kozmetiku, obsahujúcu umelé konzervanty a látky s prírodnými olejmi. Niektoré prírodné oleje dokážu tiež pôsobiť proti striám a pigmentovým škvrnám na pleti.

Je pravda, že oleje urýchľujú schnutie vlasov?

Oleje dokážu urýchliť čas schnutia vlasov, pretože tuky sú vo vode nerozpustné. Keď sa olej vstrebe do vlasov, vytlačí z nich vodu kumulovanú na prameňoch. Práve preto vlasy, ktoré sa ošetrujú olejom, schnú rýchlejšie a teplo fénu zlepšuje absorbciu oleja. Takto sa dá skrátiť čas určený pre schnutie vlasov až o 50%.

Prečo sú vlasové oleje lepšie ako bežné kondicionéry?

Účinnou náhradou vlasových kondicionérov, masiek a balzamov sú prírodné oleje. Neúčinkujú len na povrchu, ale sú schopné regenerovať a posilniť vlasy aj zvnútra. Navyše sú ich účinky intenzívnejšie a vďaka pravidelnému používaniu dokážu permanentne zlepšiť stav vlasov. Okrem toho sú prírodné oleje oveľa bezpečnejšie a lepšie sa hodia k štruktúre vlasov.

Obsahujú oleje silikóny, parabény a alkoholy?

Ak hovoríme o čistých, prírodných olejoch, potom nie, neobsahujú žiadnu z vyššie uvedených látok. Prírodné oleje sú prípravky bez škodlivých látok. Okrem toho obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, mastných kyselín, fytosterínov a niekedy aj skvalén, ako aj iné zdraviu prospešné látky. Silikóny, parabény a alkoholy sa môžu vyskytovať v olejových zmesiach, vytvorených rôznymi kozmetickými značkami, a preto by ste si pred kúpou konkrétneho produktu na vlasy mali rozhodne skontrolovať zoznam ingrediencii.

Dokáže vlasový olej vyrovnať hladinu pH pokožky?

Väčšina prírodných vlasových olejov má veľmi podobné zloženie so stavbou ľudskej pokožky. Z toho dôvodu absolútne prenikajú do vlasov, pričom dokážu obnoviť prirodzenú hydrolipidovú bariéru pokožky, regulovať levely vylučovania séba, ako aj pozitívne ovplyvniť hladinu pH našej pokožky.